V přípravě na novou sezónu jste odehráli už dvojutkání s Kladnem. Co vám zápasy zatím ukázaly?

V tom prvním jsme se moc nepředvedli. Jsme rádi, že druhý zápas se nám z herního hlediska povedl daleko více. Nekoukáme na výsledek, nevíme jak soupeř trénuje a jsou to samozřejmě jen přípravné zápasy. Potěšila nás oproti prvnímu zápasu i předvedená hra.

Jsou přípravná utkání pro vás dobrá hlavně proto, abyste si vyzkoušeli změny herního systému a vyladili herní styl do startu sezóny?

Přesně tak, chceme, aby si kluci přenesli to, co trénujeme na tréninku postupně i do zápasu. Vyzkoušeli si systém proti soupeři a musí hlavně věřit tomu, že to funguje.

Kolik času zaberou změny herního systému, než se je podaří přenést plynule do zápasů?

Jsou tu zkušení kluci, kteří hrají extraligu několik let. Nepřišli jsme s žádnými převratnými novinkami. Chceme hru učesat, dát tomu jednotný řád a systém. Budeme vycházet i z úloh a rolí, které měli  hráči stejné v přechozích sezónách. Je to hlavně o domluvě, aby naše hra dostala nějakou podobu, kterou se chceme prezentovat.

Chtěl jste hlavně sjednotit hru všech formací?

Nevěděl bych ani jak trénovat, protože na tréninku těžko můžete něco nacvičovat, když dvě lajny hrají tak a dvě lajny jiným systémem. S klukama jsme se domluvili, že systém plně sjednotíme. Měli jsme k tomu i nějakou teorii, co vlastně chceme trénovat a jak to chceme přenést z tréninku do zápasu. Teď máme ideální možnost si to v přípravných zápasech vyzkoušet.

Jsou dvě vítězství i dobrou vzpruhou pro psychiku, že vámi nastolený systém funguje?

Je to vždycky lepší vyhrát, protože chceme mít z hokeje radost a radost můžeme mít jen, když se vyhrává. Vítězství nijak nepřeceňujeme, čekají nás v přípravě těžší soupeři, kteří nás prověří. Nejvíce nám ale ukáže až samotná extraliga.

Zatím se do utkání nezapojili obránci Karel Kubát a Jiří Hunkes, kdy by se měli do hry zapojit?

Trénují s námi normálně, očekáváme, že se zapojí tento týden do hry. Měli po sezóně těžší zranění, tak jsme nechtěli příliš riskovat a nechali jsme je zatím mimo utkání.

V utkáních jste točili čtyři lajny, ale se sestavou jste příliš nemíchali. Je vaší cestou utvořit v každé formaci vazby?

Nebudeme s tím tolik míchat. Nemá smysl rozdělovat například Frantu Lukeše s Víťou Hüblem, když spolu hrají spoustu let. Petry s Mikym si k sobě taky sedli, takže vazby dvojic tam určitě jsou. Třetí lajna hraje kompaktně už od loňské sezóny, co mám zprávy od kluků. Chceme stavět na hráčských vazbách, ale samozřejmě i na těch charakterových.

Jak to vypadá s Davidem Tůmou, který v tréninkách začínal v první lajně, ale do zápasů zatím nezasáhl.

S ním počítáme právě do první lajny, začal tam trénovat, ale měl trochu pochroumané rameno. Když nenastoupí v úterý proti Varům, tak v tom dalším utkání se už určitě objeví.

Jak se vám líbily výkony nejmladšího člena vašeho kádru Jana Myšáka?

Bruslařsky je na tom velmi dobře i fyzicky je dobře připravený. Hlavně jsme chtěli dávat pozor, aby nebyl nějak přetížený nebo aby nedej bože nedošlo k nějakému zranění. On ukazuje, že je velmi chytrý hokejista a roli si ve své formaci plní velmi dobře.

Je to pro vás přeci jen překvapení, jak se s tím zatím popasoval?

Překvapil mě zatím jenom mile. Přáli bychom mu, aby se v sestavě udržel, protože pro jeho rozvoj by to bylo jedině dobře.

Je na něm vidět už na první pohled, že je tak talentovaný?

Pro mě určitě, já si myslím, že je to jeden z největších talentů v jeho ročníku, co vyskočí jen jednou za čas.

Dali jste ho do formace se zkušeným Hüblem a Lukešem. Plánovali jste to tak od začátku?

Když už jsme ho chtěli použít, tak jedině do prvních dvou lajn, aby hrál s těmi zkušenějšími hokejisty. Luky s Vantou sami řekli, že se tomu nebrání a budou rádi, když to s nimi zkusí.

Takže jste šli s tím, že dát ho do čtvrtého útoku nemá smysl?

Rozhodně, on je zvyklý hrát hodně minut. Já razím heslo, že ať kluci hrají radši níž, když nemají na vyšší kategorii a dávají tam klidně 50 gólů za sezónu, než hrát výš, mít málo minut a dát 5 gólů za sezónu. Nechtěli bychom, aby hrál 5 minut ve čtvrté lajně, to by pro jeho rozvoj nemělo žádný smysl.

Je to také o tom, abyste citlivě poskládali jeho porci zápasů?

Už v letní přípravě jsme mu uzpůsobovali váhy zatížení, na to dohlížel Ondra Ježek. Na ledě to zvládá. Režim zápasů mu budeme upravovat podle toho, jak bude vytížený tady nebo třeba i v juniorech. To se ale všechno ještě uvidí, jak to nakonec bude až v průběhu sezóny.

Jak velká komplikace pro vás byla, že jste se museli čtrnáct dní připravovat v Mostě?

Ještě bych se ale rád vrátil k Drážďanům, tam soustředění hodnotíme velmi pozitivně. Kluky jsme měli celý týden na očích. Mohli se věnovat jen hokeji, regeneraci a splnilo to svůj účel. V Mostě nám vytvořili výborné podmínky a je to blízko, takže to pro nás nějaká velká komplikace nebyla. Už jsme rádi, že se vracíme domů, aby si kluci zase ošahali prostředí pro domácí zápasy a měli ten svůj klid a komfort.