Energie Karlovy Vary sestoupila před rokem o jednu úroveň níž po dlouhých dvaceti letech v nejvyšší soutěži. Během té doby dvakrát vyšplhala až do finále (2008 a 2009), přičemž pokaždé ve čtvrtfinále vyřadila žlutočerný tým. Jednou dobyly Vary mistrovský titul (2009).

Smutek jejich fanouškům přinesl 23. duben 2017 a poslední kolo baráže, v němž jim už ani tříbodová výhra k uhájení příslušnosti k elitě nestačila. Tehdy na jaře 2017 Karlovarští po třináctém místě po základní části (na desátou příčku ztratili 24 bodů) a předposledním místě ve skupině o umístění museli do baráže. V ní spolu s Českými Budějovicemi neuspěly v konkurenci Pardubic a Jihlavy. Nakonec jim – v konečné tabulce – scházel jediný bod.

Odpočinek nebo raději rozehranost? Hrát ještě v sobotu, kdy byl poslední možný termín semifinálové série WSM ligy Karlových Varů a pražské Slavie, to by pro západočeský (ani jiný) celek asi výhoda nebyla. Otázkou je, zda teď pauza mezi mistrovskými zápasy nebyla příliš dlouhá. Ale to teprve uvidíme.

Ze současného kádru Vervy nastupoval za Vary nedávno, v ročnících 2015/16 a 2016/17, obránce Marek Baránek. Ten si zahrál i za Jihlavu, takže ze současných účastníků nervy drásajícího turnaje mu chybí jenom Kladno...

Vary byly léta nepříliš oblíbeným protivníkem žlutočerných barev. Dokázaly porazit Litvínov i 10:3 (v sezóně 2001/2002). Aktivnější mají i celkovou vzájemnou bilanci v poměru výher a porážek 51:47. (Tři zápasy skončily nerozhodně).

Aktuální opory? V brance Filip Novotný, v produktivitě obránci Podlipnik s Plutnarem a v útoku Flek a Rachůnek.
Nejzkušenějším hráčem kádru je 39-letý forvard Václav Skuhravý.

Verva v pátek z povinnosti dohrávala skupinu o udržení v Mladé Boleslavi, o všem podstatném i méně podstatném už bylo rozhodnuto. Trenéři pošetřili některé hráče a u těch potřebných dosbírali patnáctý start. Zápas rozhodl zlý úsek ve druhé třetině (tři góly za dvě minuty), mužstvu se povedlo využít dvě přesilovky. Od soboty se tým připravuje na start baráže.

Poslední litvínovské vzpomínky na Vary v mistrovských zápasech? Příznivé.
V sezóně 2016/17 Litvínov zdolal Karlovy Vary ve všech čtyřech případech, i když šlo o těsné zápasy (výsledky 3:1, 2:1p, 3:2, 3:2p). Po dvou gólech tehdy vstřelili soupeři Hübl, Černý, M. Hanzl, kteří nechybí na aktuální soupisce žlutých ani dnes.

V pátek míří Verva na Kladno a v neděli do Jihlavy. Znovu v Litvínově se bude hrát opět v úterý, 3. dubna (Jihlava).

Každý litvínovský fanoušek, který čte tyto řádky, si asi představoval jinou sezónu.
Teď je ale potřeba udělat tlustou čáru, na to špatné zapomenout a dívat se s odhodláním dopředu.

Srdcem do baráže, společně k záchraně!