David Čermák

Neoficiální jednička mladých chemiků. Čermák v letošní sezoně odchytal 32 zápasů, což je podstatně více než jeho kolegové. Trenéři mu dali šanci hned v prvním utkání proti Kladnu, kdy čelil devětadvaceti střelám, tři pokusy propašovali Rytíři za jeho záda. O dva dny později musel strávit také první prohru v sezoně. Litvínov nestačil na Karlovy Vary. Sluší se dodat, že Energetici zasypali Čermáka slušnou porcí střel.

První a jediné čisté konto uplynulého ročníku zaznamenal mladý brankář na ledě Třemošné. Meteor na něj vyslal celkem 17 střel, Litvínov reagoval důraznější ofenzivou a připsal si výhru 8:0. Na druhou stranu musel také vytáhlí gólman několikrát střídat. Nejdříve v Liberci, kde inkasoval pět branek, poté během dvou desetigólových proher.

Je pravdou, že Čermák většinou čelí nadprůměrnému počtu střel. V sezoně 2019/20 na něj útočníci vyslali celkem 1003 pokusů a pouze 80 jich skončilo gólem. V řeči čísel je jeho úspěšnost 92.02%, což ho řadí na sedmou příčku v rámci všech brankářů ELIOD Extraligy dorostu.

Pokud se přesuneme k průměru obdržených gólů, má Čermák u svého jména cifru 2.69 a 13. místo mezi maskovanými muži. Zajímavostí je, že žádný z gólmanů, kteří jsou v tabulce před ním, nečelili tolika střelám jako právě litvínovský talent.

Josef Ešler

V pomyslném stínu zůstávají litvínovští náhradníci. Ešler má na svém sedm utkání, nicméně pouze tři zápasy odchytal celé. V ostatních nahradil své kolegy nebo byl sám nahrazen. Černožlutý brankář má na svědomí zajímavou statistiku. Pokaždé, když odchytal šedesát minut, Litvínov vyhrál. První vítězství zaznamenal zkraje října proti Chomutovu. Severočeši tehdy vyhráli jasně 3:0 a Ešler zapsal čisté konto.

Šanci dostal i proti Hvězdě a znovu slavil výhru. Vynikající výkon předvedl proti brněnské Kometě, v utkání hraném na konci ledna čelil 36 střelám, za svá záda mu propadly dvě příležitosti. Černým bodem letošní sezony je utkání v Havířově. Ešler vystřídal Čermáka, ale ani to domácí nezastavilo. Brankář lovil pětkrát kotouč ze sítě a na závěr svítilo skóre 10:2 pro Havířov.

Statisticky odchytal brankář 283 minut, ve kterých inkasoval čtrnáct branek. Průměr obdržených gólů drží těsně pod hranicí trojky. Stejně jako David Čermák má i Ešler na svém kontě dvě trestné minuty.

Petr Herkommer

Nejmladší z celé trojice odchytal také sedm zápasů. V minutové stopáži se dostal na 358 minut, což je podstatně více než Ešler. Důvodem je, že Herkommer odehrál více celých zápasů, konkrétně čtyři. Úvodní start přišel 3. října na ledě Sparty, Litvínov porazil Pražany těsně 3:2. Proti dalšímu soupeři z hlavního města už se Herkommerovi nedařilo, Kobra zvítězila po nájezdech.

Na konci listopadu dostal šanci k reparátu, v domácím prostředí chemici porazili Kobru 9:3. Herkommer přispěl 26 zákroky. Podobně jako jeho kolegové zažil jaké to je, když tým dostane „desítku“. V utkání s Mladou Boleslaví odchytal 20 minut, při kterých obdržel tři branky.

Gólman obdržel během svých odehraných mačů 19 branek a jeho průměr obdržených činí 3,18. Na rozdíl od svých parťáků ale nemá problémy s disciplínou, protože v kolonce trestných minut svítí nula.