Až do posledního možného termínu - 13. kola první čtvrtiny - čekali v minulé sezóně fanoušci na první derby s Chomutovem v nejvyšší soutěži po dlouhých letech. Tehdy to ještě vypadalo, že - byť nováček - mohli by Piráti prožít lepší sezónu, než jejich sousední rival.

Stadión v Litvínově byl na první duel vyprodán. Řádil útočník Michael Frolík (hattrick) a Chomutov uloupil dva body za výhru 4:3 v prodloužení. V tabulce měl po první čtvrtině o bod víc.
Ale pak se propadal. V základní části modří nakonec i přes další nákupy hráčů nasbírali o 26 bodů méně než Litvínov a z posledního místa museli do play out a následně i do baráže. V ní nakonec extraligu zachránili, o pouhé tři body před Mladou Boleslaví.

Výsledky dalších vzájemných zápasů v ročníku 2013/14 odpovídaly rozdílné výkonnosti obou týmů v sezóně.
Druhý duel vyhrála v Chomutově Verva 2:1 a odvetu doma dokonce 6:2. Teprve v posledním kole, kdy měli žlutočerní již jisté play off, uspěli Piráti poměrem 5:2.

V prosinci minulého roku smutnily oba kluby, navždy odešel legendární útočník Miroslav Kluc. V Chomutově se stal králem ligových střelců a byl zde dlouholetou oporou, Litvínovu zase pomohl v 36 letech do nejvyšší soutěže i k udržení se v ní.

Piráti v přípravných zápasech nastupují stejně jako loni i v European Trophy.
Dosáhli výsledků: ve Varech 1:3, doma se Spartou 1:6 a s Vídní 5:4p, v Bratislavě 3:5.
O víkendu pak neuspěli ve Skandinávii, podlehli nejprve 0:4 v Linköpingu a 1:6 s HV 71.
Stále tak čekají na výhru v normální hrací době.
V týmu působí ex-litvínovský útočník Vojtěch Kubinčák.

Litvínov je na tom v ohledu bilance lépe, vyhrál třikrát. Podlehl ale v posledních čtyřech zápasech, v Trenčíně Skalici 3:5 a Košicím 2:4, v Bílině Karlovým Varům 0:2 a v Ústí tamním Lvům 1:3.

Kdo bude úspěšnější v úterý?
Vstup na utkání v Chomutově je 30 korun.

V Chomutově se Verva, ještě bez zraněného útočníka Hanzla, představí v této sestavě: Francouz (Franěk) - Pavlík, Kousalík - Stříteský, Zeman - Pavelka, Šlégr - Gula, Chaloupka - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, Gerhát, Trávníček - Rapáč, Černý, Pšurný - Jurčík, Piroš, Ručinský.

Ve čtvrtek přivítá Litvínov v odvetě Ústí, hrát se bude v Mostě od 18:00.
V úterý 3. 9. se zápas s Mostem bude hrát rovněž v Mostě.
Ve čtvrtek 5. 9. se utkání s Ml. Boleslaví už bude hrát na ZS I. Hlinky. Zde finišuje rekonstrukce, už se vyrábí led a dokončují střídačky.