Černá šňůra se natahuje

Následující týdny a měsíce budou pro litvínovský hokej velmi důležité. Mužstvo i přes jasné stanovení předsezonních cílů a letní posilování zdaleka nenaplňuje očekávání vedení, fanoušků ani nikoho jiného v klubu. Po rezignaci hlavního trenéra Jiřího Šlégra dostalo mužstvo impuls v podobě příchodu zkušeného Vladimíra Kýhose.

A týmu se začalo dařit. Několik dobrých výkonů, památný obrat v Mladé Boleslavi a chemikům se dýchalo o něco lépe. V poslední době ale jakoby vzduch na severu Čech zase o něco zhoustl. Černožlutí totiž na výhru čekají už šest kol a v tabulce spadli na předposlední místo.

K poslednímu duelu vyrazili litvínovští hokejisté do dalekých Vítkovic. Už před zápasem bylo jasné, že půjde o hodně, Slezané měli na svém kontě jen o bod více.

Litvínov začal dobře a v úvodu mohl několikrát skórovat. Špatnou produktivitu ale potrestal v desáté minutě Alexandre Mallet. O rychlé vyrovnání se postaral v přesilové hře Juraj Mikúš, minutu nato ale domácí znovu vedli, když se trefil Rastislav Dej.

I v prostřední periodě měla Verva o trochu více ze hry. Těsně po polovině zápasu srovnal netradičním způsobem Lukáš Kašpar, pak ale přišel zlomový moment celého utkání. V závěru druhé části hry se v rychlém sledu prosadili Miroslav Indrák s Alexandre Malletem a bylo rozhodnuto. Severočeši se potřetí dotáhnout nedokázali a klání nakonec ztratili v poměru 3:5.

Asistent trenéra Jindřich Kotrla viděl jako rozhodující okamžik první dvacetiminutovku. „Rozhodla první třetina, kdy jsme sice dostali soupeře pod tlak a vytvořili jsme si šance, ale nedokázali jsme je proměnit. Domácí navíc potrestali dvě naše chyby,“ zmínil bývalý hokejista.

„Bylo to 2:1, a pak už jsme to v podstatě celý zápas doháněli. Měli jsme šance, zkusili jsme i hru bez brankáře, ale vyrovnat se nám nepodařilo. Tentokrát rozhodovaly hlavně předbrankové prostory, ve kterých byl soupeř důraznější,“ dodal Kotrla.

Verva se udržela na třinácté příčce pouze díky tomu, že Pardubice po dobrém začátku podlehly Třinci. Po Moře čeká chemiky souboj s Kladnem, načež proti Kometě odstartují poslední čtvrtinu základní části.

Nejproduktivnějším hráčem Litvínova je Jakub Petružálek (7+21), nejvíce branek nastřílel Richard Jarůšek (17+10). Produktivita obránců stojí na Tomáši Pavelkovi (4+13), v posledních čtyřech zápasech začal mezi třemi tyčemi Jaroslav Janus.

Olomoucký boj o desítku

Mora dlouhou dobu patřila mezi tabulkové sousedy Vervy, aktuálně ale má na svého příštího soupeře dvanáct bodů k dobru. Hanáci se nachází na jedenáctém místě tabulky s dvoubodovým deficitem na desáté Kladno. Daleko přitom nemají ani k osmému Zlínu či devátému Hradci.

Právě Mountfield byl posledním sokem kohoutů. Olomoučtí hokejisté neporazili východočeský tým více než rok a v pátek to hodlali změnit. Domácí na Hradec vlétli hned od začátku a úvodní branku slavili po 21 vteřinách, kdy skóre otevřel Pavel Musil.

Na další zásah se pak čekalo až do 58. minuty. Hanáci měli v průběhu mírnou střeleckou převahu, naráželi ale na skvělého brankáře Mazance. Jeho kouzlo zlomil až na konci Lukáš Klimek, stejně jako u prvního gólu si asistenci připsal Lukáš Nahodil. Mora už si fotbalový výsledek pohlídala a zvítězila 2:0.

„Z naší strany to hodnotím jako vydařený zápas. Dobře jsme bruslili, vyhrávali jsme osobní souboje. Vytvořili jsme si poměrně dost střeleckých, a potažmo i gólových šancí a situací, které jsme ale neproměnili,“ začal svoje pozápasové hodnocení kouč Zdeněk Moták
.

„Diváci si sice na druhý gól museli počkat 57 minut, ale chlapcům musím poděkovat a pogratulovat za odvedený výkon. Už od přípravy na tohle utkání jsem cítil, že tomu na ledě obětují všechno, že získají tři body. To se také stalo, a za tohle všechna čest,“ přidal olomoucký lodivod.

Spokojený s prvním vítězstvím nad Hradcem od listopadu 2018 byl i dvoubodový útočník Nahodil. „Řekli jsme si, že na ně chceme vletět. Naštěstí se to povedlo. Poté se nám hrálo o něco lépe,“ pravil nejlepší střelec týmu po zápase.

„Je to i vzpruha, pak se dýchá líp. Tým je poté na vlně. První třetina byla z naší strany dobrá. Hradec skoro nic neměl a tam se i lámal zápas,“ nechal se ještě slyšet Nahodil.

Kohouty po bitvě s Litvínovem čeká Sparta, následně v lednu narazí na Vítkovice, Mladou Boleslav a Zlín. Kanadské bodování týmu vede zkušený Zbyněk Irgl (12+15), mezi obránci se daří Jiřímu Ondruškovi (4+7). V brankovišti se střídají Jan Lukáš a Branislav Konrád.

Sestavy z posledního utkání

HC VERVA Litvínov: Janus (41. Honzík) – Jánošík (A), L. Doudera, T. Pavelka, Kudla, Ščotka, J. Říha, Kubát – F. Lukeš, V. Hübl (C), Petružálek – Jarůšek, M. Hanzl (A), Kašpar – Zygmunt, Gerhát, Válek – Trávníček, J. Mikúš, Jurčík

HC Olomouc: Konrád (Lukáš) – Švrček, Valenta, Ondrušek, Dujsík, Vyrůbalík (C), Jaroměřský, Škůrek – Klimek, Nahodil, P. Musil – Burian, Strapáč, Irgl – J. Káňa, J. Knotek (A), Olesz – Laš, Kořenek, Skladaný