Chemikům mohou pomoct dvě vítězná derby

Druhá polovina prosince se černožlutým příliš nevydařila, na přelomu roku ale armáda kouče Vladimíra Országha třikrát za sebou zvítězila a do tabulky přidala cenných sedm bodů. Alespoň částečně se tak v tabulce odpoutala od Zlína a Vítkovic.

Dvakrát z posledních tří duelů Verva porazila rivala z Karlových Varů. Naposledy se černožlutí na západě Čech představili v úterý a po desetigólové přestřelce si domů odvezli všechny body.

Energie na domácím ledě nejprve vedla, hosté ale ve druhé třetině skóre otočili. Domácím se přesto povedlo znovu vyrovnat, ve třetí periodě dal Litvínovu dvěma zásahy klid na hokejky obránce David Štich. Karlovarským už se dotáhnout nepodařilo, vítězství 6:4 stvrdil do prázdné branky Tomáš Pospíšil.

„Pro nás to jsou velmi důležité tři body proti velmi dobrému soupeři. První třetina byla vyrovnaná, ve druhé třetině jsme začali ztrácet puky u modré čáry, ale podržel nás brankář Godla,“ začal své hodnocení trenér Országh.

I podle něj byla klíčová poslední část, v níž dal jeho tým čtyři branky. „Víc jsme chodili před bránu, padly z toho góly. Nakonec jsme to ustáli až do konce a jsme za tři body velmi rádi,“ dodal Országh.

„Tak nějak jsme věděli, co od nich máme čekat a na zápas jsme se připravili. Do zápasu jsme nevkročili ideálně, ale nesložilo nás to a začali jsme hrát svoji hru. Více jsme se tlačili do brány, stříleli jsme, šest gólů tam spadlo a vezeme si tři body,“ přidal se nečekaný hrdina Štich.

Nejproduktivnějším hráčem Litvínova je Patrik Zdráhal (7+9), nejvíce branek má na kontě Richard Jarůšek (8+4). Mezi třemi tyčemi je v poslední době hodně vytěžován brankář Denis Godla.

Mountfield v tabulce dotírá na první čtyřku

Hradec po velmi dobrém startu sezony trochu ubral na tempu, pořád se ale drží v první šestce. V kádru Východočechů došlo před týdnem k zajímavé změně: po necelých čtyřech letech ho opustil obránce Petr Zámorský.

Před časem klíčový bek Mountfieldu bude do konce ročníku hostovat v brněnské Kometě. Zámorský se po přesunu do moravské metropole pustil do defenzivního stylu trenéra Vladimíra Růžičky a prohlásil, že v týmu začal ztrácet pozici.

Mužstvo vedené kapitánem Radkem Smoleňákem mělo v úterý těžký úkol, v hlavním městě se postavilo pražské Spartě. Domácí vstříc třem bodům vykročili v prvním dějství, kdy si slepenými góly Michala Řepíka a Lukáše Rouska vytvořili klíčový náskok.

Deset minut před poslední sirénou přidal třetí zásah David Tomášek. Z šestadvaceti hradeckých střel se naopak neujala ani jedna, hosté vyšli střelecky naprázdno poprvé od 24. listopadu.

„S naším výkonem jsme zklamaní. Dvě třetiny jsme se nehýbali, nešly nám nohy, nebyl tam důraz a nasazení. Proti týmu jako je Sparta, která hodně bruslí, se pak těžko hraje,“ pravil po zápase asistent trenéra David Kočí.

„Klíčové bylo, že jsme nebyli připraveni na zápas a nehráli tak, jak chceme – důrazně a hodně bruslit. Třetí třetina už byla trošku lepší, ale ty první dvě byly absolutně bez pohybu,“zmínil ještě Kočí.

Hodně nespokojený byl po utkání i útočník Jakub Orsava. „Těžko se mi to hodnotí, protože jsme nepředvedli vůbec nic a body si nezasloužili. Nedali jsme ani gól, měli jsme málo šancí a malý tlak do brány,“ posteskl si.

Lídrem hradecké produktivity je stále Filip Hronek, který už se ale v zámoří připravuje na start nové sezony NHL. Nejlepším střelcem je s jedenácti trefami Radek Smoleňák (11+9), mezi obránci vyniká Filip Pavlík. V brankovišti má Mountfield jistotu v Marku Mazancovi.

Sestavy z posledního utkání

HC VERVA Litvínov: Godla (Zajíček) – Ščotka, Irving, D. Kolář, Balinskis, Demel, Štich (A), Cibulskis – Jarůšek, Žejdl, P. Zdráhal – F. Lukeš, V. Hübl (C), Pospíšil – P. Svoboda, M. Hanzl (A), Fronk – Zygmunt, Helt, Látal

Mountfield HK: Š. Lukeš (Mazanec) – Nedomlel, Blain, F. Pavlík, R. Pilař, Jank, Šalda, Čáp – Kevin Klíma, Koukal, Orsava – J. Sklenář, V. Růžička, Jergl – Perret, Cingel, Smoleňák – M. Zachar, Morong, Lev