Zápasy 26. 03. 2024, Daniel Fekets

Litvínov je po devíti letech v semifinále! Postup chemiků řídil třígólový Koblasa

Litvínovští hokejisté si po devíti letech zahrají extraligové semifinále! O postupu v poměru 4:2 na zápasy nad Kometou Brno definitivně rozhodli v domácím prostředí, ve kterém uspěli poprvé v sérii. Hrdinou nezapomenutelného večera se stal Petr Koblasa, který se blýskl hattrickem.

5944

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 6. Koblasa (O. Kaše, D. Kaše), 10. Sukeľ (Hlava), 26. Koblasa (O. Kaše), 38. Koblasa (Abdul, Baránek)

Branky a nahrávky HC Kometa Brno: 26. Moses

2:0, 2:1, 4:1.

Hradil, Šindel – Ondráček, Svoboda

Tomek – Zile, Jaks, Baránek, Demel, Czuczman, Zeman, Šalda – Koblasa, D. Kaše, O. Kaše – Kirk, Sukeľ, Hlava – Kudrna, Jurčík, Abdul – Maštalířský, Zygmunt, Havelka.

Furch – Kučeřík, Gazda, Ščotka, Holland, Kaňák, Moro, Osburn – Pospíšil, Kollár, Moses – Zaťovič, Cingel, Flek – Kohout, Marcinko, Zbořil – Okál, Vincour, Kos.

Do dalšího velmi důležitého utkání vstoupili chemici skvěle. Už v čase 5:41 vybídl Ondřej Kaše precizní přihrávkou zpoza brány před brankovištěm stojícího Petra Koblasu, který poslal kotouč mezi Furchovy betony - 1:0. Následně mohl odpovědět hostující Gazda, jeho rána ale zapadla do tyče. Verva o chvíli později znovu trestala.

Prostor si na pravém křídle udělal Hlava, jehož střelu sice Furch vyrazil, na následnou dorážku Matúše Sukeľa už byl však krátký - 2:0. Posléze rychle kombinovali Ondřej Kaše s Koblasou, akci až ke střele ale nedotáhli. Po chytré přihrávce hostujícího hráče se v šanci objevil Cingel, jenž z boku napálil Tomkovu tyč. Krátce před pauzou hrál Litvínov přesilovku, ve které byl nebezpečný, ale skóre se neměnilo.

Necelých šest minut po začátku druhé části bylo sníženo. Kotouč pro svého spoluhráče posílal Steve Moses, avšak černá guma se od obránce odrazila nešťastně do sítě - 2:1. Záhy ale chemici udělali další důležitý krok vpřed. Ondřej Kaše připravil střeleckou pozici pro Petra Koblasu, jehož dělovka zapadla do klece - 3:1. Ve 32. minutě si Tomek pohlídal brněnský tlak a domácí tedy stále drželi dvougólové vedení.

K hattricku neměl daleko už ve 34. minutě skvěle hrající Petr Koblasa, jenž ale přece jen svůj třetí gól v duelu vsítil. V přesilové hře, jen dvě a půl minuty před druhou sirénou, využil precizní křížné přihrávky spoluhráče Abdula - 4:1. Před třetí třetinou byla perfektně hrající Verva v komfortním vedení.

Na začátku třetí části tvrdě pálil v přesilovce Ščotka. Následně do úniku našlápl Moses, kterého skvěle vychytal brankář Tomek. Posléze Litvínovští přečkali další početní výhodu soupeře a na Hlinkově stadionu už postupně začala stoupat euforie. V 52. minutě vypálil Moro, Tomek si volný touš pohlídal.

V úplném závěru si už domácí svůj náskok bez větších potíží hlídali, šestou partii tedy zvládli poměrem 4:1. Litvínov si tak poprvé od mistrovské sezóny 2014/2015 zahraje mezi čtyřmi nejlepšími celky soutěže. V boji o finále se střetne buď s Pardubicemi, nebo se Spartou.

Karel Mlejnek

Samozřejmě nám velmi pomohly branky v první třetině. Určitě jsme chtěli začít velice aktivně i díky změnám v sestavě, které jsme udělali v závěru zápasu v Brně. Cítil jsem, že to mužstvu slušelo. Kluci to zvládli. I za ten tlak na úvod byla odměna dvoubrankové vedení po první třetině. Jako druhou klíčovou věc vidím, že po inkasované brance na 2:1 jsme velmi brzy odskočili na 3:1. Třetí moment byl zuby nehty ubráněné čtyřminutové oslabení a opačně čtyřminutová proměněná přesilovka. Předčili jsme Brno tím, že jsme vyhráli domácí zápas. Vyhrávali hosté, těžké to bylo. Možná tam byl nějaký červíček, že jsme přijeli z Brna 2:0 a ono to doma půjde. Myslím si, že pak pád na zadek byl asi těžký a extrémně těžké bylo utkání v Brně. Klíčové bylo, že nás tam Matej Tomek podržel v úvodu. Pro nás sezona nekončí, budeme se chtít připravit na semifinále a být v něm podobní. Chceme toho, kdo na nás padne. Oba dva jsou top týmy ligy, sami jsme si to vyzkoušeli v posledním utkání doma se Spartou (3:8).

HC Kometa Brno

Jaroslav Modrý

Litvínov byl efektivnější v takových malých detailech, kdy zaútočit, kdy se stáhnout. My jsme tam vždycky někde propadli a oni z toho dokázali využít svoje šance. Jak jsem říkal v minulosti, je to takový tým, který čeká na svoje šance, jim přišly a oni je dokázali zúročit. V koncovce byli trochu efektivnější než my. My jsme si vytvořili moře šancí a nebyli jsme schopní je zakončit, to je asi tak největší detail. My jsme dali kontaktní gól, tam to vypadalo, že se nadechujeme a dostaneme se zpátky, další střídání jsme si špatně rozebrali hráče a tam si myslím, se zlomilo utkání. Jak nám dali na 3:1, začali si víc věřit a my jsme se už nedostali do utkání. Na hodnocení sezony je brzo, musím si to strávit. Člověk se učí pořád. Náš tým se učí, když to chceš vyhrát celé, k tomu vede nějaká cesta. Musí se stát i taková věc, abychom se z toho poučili a vážili si každého střídání, každého malého detailu, abychom se posunovali dál.