Zápasy 12. 02. 2020, Ondřej Mach

Comeback v závěru stačil jen na bod, Verva v Liberci prohrála po prodloužení 4:5

L i b e r e c - Dlouhou dobu to pod Ještědem vypadalo na jasnou výhru domácího Liberce, ve třetí třetině se však začaly dít věci. Chemici v poslední části hry dvěma góly otočili stav utkání, Bílí Tygři ale duel tři a půl minuty před koncem poslali do prodloužení. V nastaveném čase vystřelil modrobílým druhý bod Michal Birner, který tak zkompletoval hattrick. Na litvínovské straně se dvakrát prosadil Tomáš Pospíšil.

6782

Branky a nahrávky Bílí Tygři Liberec: 5. Šmíd (Bulíř, Marosz), 14. Bulíř (Lenc, Šmíd), 28. Birner (Lenc, Knot), 57. Birner (L. Hudáček, Bulíř), 65. Birner (Šmíd)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 20. Petružálek (Moravčík, V. Hübl), 40. Pospíšil (M. Hanzl), 50. Pospíšil (Jarůšek, M. Hanzl), 52. F. Lukeš (V. Hübl, Aliu)

2:0, 2:1, 3:1, 3:4, 5:4

Pešina, Horák – Ondráček, Špůr

Hrachovina (Žajdlík) – Knot, Šmíd (A), Graborenko, Derner, T. Hanousek, Kolmann – Lenc, L. Hudáček, Birner (A) – M. Zachar, Bulíř, Marosz – Ordoš, P. Jelínek (C), L. Krenželok – Valský, A. Musil, J. Vlach – Rychlovský

Janus (Honzík) – J. Říha, Moravčík, Ščotka (A), Aliu, Kudla, Baránek, Štich – Pospíšil, M. Hanzl (A), Jarůšek – Jánský, V. Hübl (C), F. Lukeš – Petružálek, Gerhát, Válek – Stříbrný, Jurčík, Trávníček

Libereckou dominanci přibrzdil Petružálek

Hned v první minutě měl velkou šanci liberecký útočník Zachar, proti jeho střele zasáhl gólman Janus. Do útoku se dostali i chemici, Petružálkovo nahození tečoval vedle branky Gerhát. Úvod zápasu se kromě těchto dvou šancí nesl spíše v útočných náznacích, v páté minutě se ale domácí prosadili. Pěkný ťukes v útočném pásmu zakončoval Bulíř, jehož bekhendový pokus dorazil do sítě Ladislav Šmíd

Litvínov trápil rychlý liberecký přechod do útočného pásma, další střelu na Januse vyslal Vlach. Bílí Tygři byli nadále velmi nebezpeční a zamkli černožluté v jejich pásmu. Hosté se dopředu dostávali sporadicky, modrobílí naopak nezřídka útočili až ve čtyřech lidech. Domácí kontrolovali vývoj utkání a drželi puk na hokejkách, Verva byla všude o krok později.

Jako blesk z čistého nebe tak působila rychlá akce, kterou vedl Aliu, kanadský obránce ale z dobré pozice Hrachovinu nepřekonal. Prvním vyloučeným se stal osm minut před první sirénou Petružálek a po půl minutě přesilové hry poslal hosty do tří Trávníček. Černožluté dlouho držel brankář Janus, jedna ze střel mu však vypadla a po nedůrazu v brankovišti uklidil kotouč do prázdné branky Michal Bulíř

I po druhé inkasované brance se chemici museli bránit drtivému libereckému tlaku. Vervu kromě toho čekalo další oslabení, tentokrát se provinil kapitán Hübl. I tato přesilová hra působila velmi nebezpečně, na druhé straně rychlý protiútok zakončoval Hanzl. V poslední minutě chemici dostali k dispozici přesilovku a na její využití jím stačilo jen dvanáct vteřin. Tvrdým projektilem z kruhu korigoval skóre Jakub Petružálek.

Další hostující zásah v závěru

Začátek druhé třetiny hodně připomínal start té první: litvínovští vysoko napadali, kotouč ale drželi především domácí. Hra se hodně zrychlila a diváci viděli několik rychlých útoků, které málem skončily brankou. Perfektní výkon stále předváděl slovenský brankář Janus, chvíli nato zlikvidoval fotbalovým zákrokem příležitost Bulíře.

Aktivnějším celkem ale byli bezesporu Bílí Tygři, černožlutí museli neustále čelit jejich nebezpečným atakům. Po střele Musila následně zvonila tyč, v čase 27:42 už se však modrobílí trefili. Lenc vyslal do samostatného úniku Michala Birnera, a ten pohotovou střelou vrátil Liberci dvougólové vedení. Těsně před polovinou zápasu se hostující tým nadechl k dobrému tlaku, chyběly mu však střelecké pokusy.

Po chvilkovém náporu se ale na zteč vrátili liberečtí hokejisto, kteří opět začali kroužit kolem litvínovské klece. Zajímavé zakončení předvedl Hudáček, když letící puk zkusil dopravit do sítě baseballovým úderem. Hra se v této fázi zápasu začala hodně kouskovat, několikrát ji přerušilo postavení mimo hru nebo vyhození kotouče mimo kluziště.

Necelých pět minut před druhou sirénou zahrozil Jánský, jistého Hrachovinu ale nepropálil. Ojedinělá šance Vervu trochu nabudila, domácí ale černožluté nepouštěli do větších příležitostí. V další obrovské příležitosti se ale z ničeho nic znovu objevil Jánský a v poslední minutě druhé třetiny se chemici znovu přiblížili na dostřel. Hanzl našel na útočné modré čáře Tomáše Pospíšila, který naznačil střelu a následně poslal kotouč do odkryté klece.

Černožlutý obrat a zklamání v prodloužení

Poslední část hry slibovala napínavou podívanou. Lépe do ní vstoupili hosté, už po devatenácti vteřinách totiž hráli přesilovou hru za Knotovo zdržování hry. Hra v početní výhodě se chemikům dnes poměrně dařila, Hrachovina si připsal několik těžkých zákroků. Litvínovští však působili aktivnějším dojmem, v jejich kabině zřejmě během druhé přestávky proběhla menší bouřka.

Další přesilovkovou příležitost darovali liberečtí Litvínovu patnáct minut před koncem, na trestnou lavici usedl Krenželok. V tomto případě se ale chemikům přesilovka nepovedla, maskovaný muž Bílých Tygrů neměl mnoho práce. Po delší době musel do akce i Janus, Birnerovo nahození od modré si ovšem pohlídal.

Dobrá pasáž černožlutých pokračovala, nebezpečnou ránu Hanzla chytil Hrachovina jen tak tak. A deset minut před koncem se Vervě skutečně podařilo vyrovnat. Na přihrávku Jarůška si skvěle najel Tomáš Pospíšil a od jeho brusle se kotouč odrazil do liberecké klece. Hosté byli na koni a najednou byli na ledě všude dříve.

Liberec se z ledu víceméně vytratil a necelých devět minut před koncem za to zaplatil. Hübl z pravé strany před brankou přihrál puk Františku Lukešovi, který ho pod tlakem poslal za bezmocného Hrachovinu. Litvínov si situaci zkomplikoval vyloučením Gerháta, po střele Birnera zvonila branková konstrukce. Necelé čtyři minuty před poslední sirénou navíc zamířil na trestnou lavici ještě Jánský.

Druhou přesilovou hru v krátkém sledu už domácí dokázali zužitkovat. Hudáček přenesl hru na druhou stranu, kde napřáhl Michal Birner a dal utkání novou zápletku. V infarktovém závěru se útoky obou celků rychle střídaly, 51 vteřin před koncem fauloval Knot a chemici měli velkou příležitost vzít si vedení zpátky. Tahle přesilovka hostí ale zůstala nevyužita a klání tak dospělo do prodloužení.

V dohrávané přesilové hře měli litvínovští množství šancí, Hrachovinu ale překonat nedokázali. Už za rovnovážného stavu měl druhý bod na čepeli Ščotka, kterého bravurně vychytal brankář Liberce. Na druhé straně zase pěkné sólo předvedl Bulíř, tváří v tvář Hrachovinovi neuspěl Moravčík. V samotném závěru prodloužení byl vyloučen Pospíšil a druhý bod vystřelil domácím pouhé tři vteřiny před koncem Michal Birner, který tak završil svůj hattrick.

Bílí Tygři Liberec

Patrik Augusta

Utkání jsme začali dobře, odskočili jsme na 2:0. Soupeř poté dvakrát snížil gólem do šatny. Tím jsme znervóznili a hned na začátku třetí části jsme měli dvě vyloučení. V momentě, kdy jsme dostali gól na 3:4, na nás asi moc lidí nesázelo. Závěr jsme ale odehráli výborně. Všichni hráči do toho šli s tím, že jsme schopni ten zápas vyhrát a byli jsme za to odměněni.

Jindřich Kotrla

Začali jsme zápas velmi špatně a s velkým respektem k soupeři. Liberec nás jasně přehrával, vytvářel si šance. Ve druhé třetině jsme hru vyrovnali a otočili skóre. Naší nedisciplinovaností jsme ale Tygrům darovali dva body. Nabídli jsme jim přesilovky, které mají výborné. Tím jsme ztratili dva body.