Tři kola, tři body, tři góly

Černožlutí se perou s těžkým losem na úvod soutěže, po třech odehraných kolech na kontě mají jen tři body za domácí vítězství proti Brnu. První venkovní duel čekal Severočechy na ledě silné Plzně, kde tým kapitána Trávníčka čelil obrovské ofenzivní síle a především díky skvělému Janusovi podlehl jen 0:2.

Po týdnu se tak extraliga vrátila na Zimní stadion Ivana Hlinky. Druhým domácím soupeřem se staly Pardubice, které chtějí zapomenout na hororový minulý rok, kdy musely hájit extraligovou příslušnost až v barážových bojích.

Litvínovští v první třetině začali dobře a několikrát mohli otevřít skóre, paradoxně jako první ale kotouč ze své sítě lovil Janus. Denis Kindl si najel na přihrávku Mandáta zpoza branky a zchladil nadšení domácích fandů přesnou střelou. 

V prostřední periodě zařídil domácí vyrovnání Viktor Hübl. Nestárnoucí legenda dorazila do sítě Ščotkovo nahození a rozjásala černožluté příznivce. Třetí dějství slibovalo opravdové drama, vítězství na stranu Východočechů však svojí brankou strhl Jan Mandát. Pardubice tak slaví první výhru v sezoně a ze severu vezou tři body. 

„My jsme asi předpokládali, že se dnes Pardubice porazí samy. Nebyli jsme důslední ve všech směrech, musíme se z toho poučit a připravit se na další utkání. Dnes jsme nepodali výkon, za který bychom si zasloužili zisk bodů,“ nehledal výmluvy trenér Šlégr. 

Vervě nepomohla ani mírná střelecká převaha. „Musíme do utkání nastoupit s úplně jiným přístupem. Měli jsme více dohrávat hráče a tlačit se do brány. Nic z toho jsme bohužel nedělali, přesto jsme si vytvořili několik šanci,“ zlobil se bývalý obránce. 

Po třech kolech tak Severočeši mají v kolonce bodů pouze tři za výhru proti Kometě. „Nerad bych zmatkoval, odehráli jsme tři zápasy. Když dva z nich prohrajeme, tak to samozřejmě není příjemné, nabízí se spoustu otázek, proč tomu tak je,“ pokračoval Šlégr.
 

Zklamání neskrýval ani střelec jediné branky, matador Hübl. „Pardubice asi víc chtěly. Věděli jsme, že dvakrát prohrály a že přijedou pro body. Začali jsme hrát až po obdrženém gólu, vždycky to honíme na poslední chvíli. Pak nám odskakují puky a není to ono. Musíme hrát od začátku,“ konstatoval autor 362 extraligových branek. 

„Sebrat body se dají všude, člověk si nevybere. Bude to hodně o bojovnosti, ale hrát se musí s každým. V Třinci tomu musíme dát o to víc,“ řekl Hübl k nedělnímu těžkému úkolu. 

Proti Ocelářům se však chemikům dlouhodobě nedaří, poslední výhru nad nimi zapsali 28.10. 2016. V uplynulých dvou sezonách Litvínov na červenobílé nenašel recept ani jednou. 

Klíčem k úspěchu by mohl být brankář Jaroslav Janus, jenž zatím předvádí opravdu skvělé výkony. Mezi brankáři pak figuruje na třetím místě v procentuální úspěšnosti zásahů.

Třinec trápí selhání v poslední třetině

Obhájce titulu na tom není o mnoho lépe než Litvínov, se čtyřmi body okupuje devátou příčku. Nejdříve si svěřenci trenéra Varadi poradili s nováčkem z Kladna jasně 6:2, poté ale nestačili na Kometu po nájezdech. Špatný začátek ročníku podtrhl obrat v derby proti Vítkovicím, kdy Oceláři přišli o vítězství v posledních pěti minutách. 

Ve čtvrtek se Slezané střetli s neméně těžkým sokem, pražskou Spartou. V první periodě otevřeli hosté skóre zásluhou Doudery, ve 22. minutě přidal druhou branku Michal Kovařčík. Minutu nato snížil Říčka, o osudu ostře sledovaného klání ale rozhodla až třetí dvacetiminutovka. 

Tu Pražané opanovali 3:0 a mohli se radovat z první tříbodové výhry. „Myslím, že spíše než hokejová krása to byl urputný boj. V určitých fázích utkání jsme hráli velmi dobře,“ pochválil svoje mužstvo i přes porážku trenér Varaďa.
 

„I ve druhé třetině byl náš výkon slušný – i když tam byly pasáže, hlavně ke konci, kde nás domácí zmáčkli v obranném pásmu a vytvořili si příležitosti. Podařilo se nám to ale i díky Petrovi Kváčovi přežít. Ve třetí třetině jsme udělali hodně faulů a nakonec jsme si po individuální chybě nechali dát rozhodující gól,“ dodal.

Podstatně ostřejší slova volil po zápase Milan Doudera. „Řekli jsme si, že jsme ko*oti, že jsme jim to zase darovali. Měli jsme tu vyhrát. Hráli jsme dobře, ale zase jsme na chvíli polevili, udělali hloupé chyby a Sparta nás potrestala,“ zuřil střelec prvního gólu.

„Poslední dva zápasy jsme měli ve svých rukou, ale oba nám protekly mezi prsty. Jsme teď hodně zklamaní. Musíme se z toho ponaučit, hrát celých šedesát minut a koncentrovat se na každé střídání,“ přidal.

Na čele třineckého bodování je pětigólový střelec Tomáš Marcinko (5+1), za ním je Petr Vrána (2+3). Brankoviště od léta střeží reprezentační brankář Patrik Bartošák, záda mu kryje Petr Kváča.

Sestavy z posledního utkání:

HC VERVA Litvínov: Janus (Honzík) – Jánošík, Kubát, Trončinský, Ščotka, J. Říha, L. Doudera – Válek, V. Hübl (A), F. Lukeš – Jarůšek, Myšák, Kašpar (A) – Gerhát, M. Hanzl, Petružálek – Jurčík, Helt, Trávníček (C) – Zygmunt

HC Oceláři Třinec: Kváča (Bartošák) – Gernát, Roth, Galvinš, Hrachovský, Dravecký, M. Doudera, Haman – Chmielewski, P. Vrána, Stránský – Novotný, Marcinko, Hrňa – Adamský, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Hrehorčák, Hladonik, Kofroň